Skip to main content
Logotypy projektów unijnych, rzeczypospolitej oraz funduszów europejskich
telefon

Telefon

+48 33 854 26 40
Adres

Adres

Szpitalna 11, Ustroń
  • bip

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

24 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. To choroba szkieletu. Charakteryzuje ją zwiększone ryzyko złamań kości w następstwie zmniejszenia ich odporności mechanicznej. Podstępna, bardzo groźna, „cichy złodziej kości”. Latami może nie dawać objawów, by jej pierwszą manifestacją stało się od razu wystąpienie złamania.

Osteoporoza zaliczana jest do głównych chorób cywilizacyjnych. Zwykle zaczyna się rozwijać u osób w wieku od 50 do 60 lat, najczęściej u kobiet po menopauzie. Wczesne zdiagnozowanie i leczenie tej choroby może pozwolić na uniknięcie wystąpienia złamań i związanych z tym zagrożeń dla zdrowia oraz życia. W Centrum Reumatologii w Ustroniu Sp. z o.o. działa - na podstawie umowy podpisanej z Narodowym Funduszem Zdrowia - Poradnia Leczenia Osteoporozy. Zapraszamy do niej wszystkich pacjentów, u których wymagana jest diagnostyka i leczenie w tym zakresie. Na wizytę można zapisać się osobiście (w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej /AOS/ - wejście główne na parterze szpitala) bądź telefonicznie (33 854 26 40 wew. 333; od poniedziałku do piątku 8:00 - 14:00) lub drogą e-mailową (adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ). Ze względu na dużą liczbę osób zgłaszających się do innych naszych poradni funkcjonujących w AOS-ie (działają również poradnie: reumatologiczna, chirurgii urazowo-ortopedycznej) czas oczekiwania na połączenie telefoniczne może być wydłużony. Przy kontakcie telefonicznym lub e-mailowym prosimy o podanie danych osobowych: imię i nazwisko, nr PESEL i nr telefonu oraz kod dostępu skierowania. Przypominamy, że skierowanie do Poradni Leczenia Osteoporozy może wystawić zarówno lekarz w POZ, jak i specjalista, który pracuje w placówce mającej kontrakt z NFZ.

Podstawowym narzędziem w rozpoznawaniu osteoporozy jest densytometria. Określa ona gęstość mineralną kości, co pozwala: wykryć osteoporozę przed wystąpieniem złamania, oszacować ryzyko wystąpienia złamania w przyszłości oraz ustalić wskazania do terapii farmakologicznej i ją monitorować.

Grafika przedstawia, z lewej, kość zdrową, której przekrój jest jednolity oraz, z prawej, kość zaatakowaną przez osteoporozę, o widocznych porowatych ubytkach w tkance kostnej.

Do wykonania tego bezpiecznego badania (minimalna dawka promieniowania RTG) nie potrzeba skierowania od lekarza (jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża). Badanie densytometryczne również można wykonać w Centrum Reumatologii w Ustroniu Sp. z o.o. od poniedziałku do piątku (7:00 - 14:35), a rejestracja odbywa się, w godzinach otwarcia Pracowni Densytometrycznej, pod numerami telefonów: 33/854 29 42 oraz 33/854 26 40 wew. 222. Szczegółowe informacje znaleźć można na naszej stronie internetowej w zakładkach: O szpitalu/Pracownie Specjalistyczne/ oraz Usługi/Badania – Badania Densytometryczne/.

Nadmieniamy, że w latach 2019 - 2023 realizowaliśmy w Centrum Reumatologii projekt (finansowany z funduszy Unii Europejskiej) „Profilaktyka osteoporozy w makroregionie śląskim”, którym były objęte panie w wieku od 50 do 70 lat. Wyniki naszych badań przeprowadzonych w ramach unijnego programu, dobitnie potwierdziły potrzebę poddania się diagnostyce - osteoporozę i osteopenię (uważana za wczesne stadium osteoporozy) zdiagnozowano u niemal połowy badanych.